13 Mayıs 2019 Pazartesi

Demirdöküm Kombi F4 Arızası


Demirdöküm kombilerde F4 arızası birçok modelde aynı anlama gelmektedir. Arıza durumu karşısında kullanıcı direk servis mi çağırmam gerekir yoksa yapılabilecek bir işlem var mıdır diye merak eder. Tüm bilgiler aşağıda yazmaktadır.

Demirdöküm Kombi F4 Arızası

  • İyonizasyon-gaz yokluğu arızasıdır.


Kullanıcı Ne Yapabilir?

Kullanıcı dairesinde gaz olup olmadığını kontrol etmelidir. Mesela ocak yanıyor mu ocağa gaz geliyor mu? Ocağa gaz geliyorsa sorun kombide, ocağa da gaz gelmiyorsa sorun doğalgazla alakalı diyebiliriz. Ocak da yanmıyorsa kapı dışındaki az vanasına bakabilir, vana boruyla aynı hizada değilse aynı hizaya getirebilir. Vana açık durumda olmasına rağmen ocak yanmıyor kombi F4 arızası veriyorsa doğalgaz firmasını arayabilir, durum hakkında bilgi ve yardımlar alabilir.
Ocak yanıyorsa kombi yanında bulunan gaz vanasına bakabilir ve aynı şekilde açık konumda olduğundan emin olabilir.

Ocak yanıyor kombi yanındaki gaz vanası da açıksa eğer kombiyi resetleyebilir. Demirdöküm kombilerin genel modellerinde reset tuşu yoktur. Varsa basılarak resetleme işlemi yapılabilir, yoksa cihazı kapatıp yeniden açmak gerekir. Bu işlem sorun düzelmediği sürece birkaç defa tekrarlanabilir.

Yine de sorunda düzelme olmazsa yapılabilecek işlem yok demektir ve uzman yardımı almanız gerekir.

Muhtemel Arızalar Nelerdir?

  • Anakart arızası,
  • Gaz valfi arızası,
  • İyon ve ateşleme elektrodu arızası olabilir.

Bazı durumlarda karşımıza cihazın modeline göre; dış hava sensörü, prosestat, fan gibi parçalar da çıkabilmektedir. Arızanın teşhisi ve onarımı için mutlaka servis yardımı almalısınız.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder