19 Eylül 2019 Perşembe

Demirdöküm Nitron F5 Arızası Nedir?


Demirdöküm Nitron model kombilerde şu sıralar çok sık karşılaştığımız F5 arızası hakkında bilgi almak isteyenler, servis çağırmadan önce yapılması gereken işlemleri öğrenmek isteyenler ve bu konuda birçok bilgiye ulaşmak isteyenler sayfamızı inceleyebilir.

Demirdöküm Nitron F5 Arızası Nedir?

  • ·       Atık gaz sistemi sorunudur.

Bu Sorun Neden Yaşanır?

Demirdöküm Nitron model kombiler hermetiktir. Yani hava akışı fan yardımıyla sağlanır. Bu tür kombilerde baca camdan veya balkondan dışarı uzanır. Yani baca dış atmosfere açık olmak zorundadır. Fan dışarıdan yanmak için lazım olan havayı alır, yandıktan sonra oluşan atık gaz da yine fan sayesinden bacadan dışarı atılır. Kombi bu işlevi sağlamadığı zaman ya da sağlayamadığı zaman bu hatayı verir.

Kullanıcı Ne Yapabilir?

Bu sorunda maalesef ki kullanıcının yapabileceği bir işlem bulunmamaktadır. Ancak yine de cihazı her ihtimale karşı resetlemek gerekir. Nitron model kombilerde direk reset tuşu olmadığı için açma/kapama tuşuna basarak yani cihazı kapatıp tekrardan açarak cihazı resetlemiş olursunuz. Sorun olur da düzelmezse bu işlemi arka arkaya birkaç kez daha uygulayabilirsiniz. Birkaç açma/kapama işlemine rağmen sorunda düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekir.

Muhtemel Sebepler Nelerdir?

  • ·       Anakart arızası
  • ·       Fan arızası
  • ·       Prosestat arızası
  • ·       Baca ebadının standart ölçülerde olmaması
  • ·       Bacanın yerinden çıkması

Baca Sorunları

Bu sorunda baca ile alakalı işlemleri kullanıcı olarak zaten bilirsiniz. Yani kısa süre önce veya arıza öncesi baca uzatma gibi bir işlem yapıldıysa cihaz yeterli hava akışı sağlayamadığı için bu uyarıyı verir. Bu durumda baca ebadı düzeltilmeden sorun çözümlenmez. Bacayı uzatmak yerine kombi yerini değiştirme işlemi gerekebilir. Baca yerinden çıktıysa zaten bunu kullanıcı olarak siz de görebilirsiniz. Baca yerine oturtulursa orun çözümlenir.

Kombi Sorunları

Hermetik cihazlarda hava akışı fanla sağlanır demiştik. Fan dışarıdan temiz havayı alır, prosestat fandan aldığı pozitif basınçla atık gaz yolunda sorun olup olmadığını anakarta bildirir, anakarttan gelen komutla cihaz çalışır veya bir aksaklık varsa arızaya geçer. Yani bu durumda bu 3 parçadan birinde veya birkaçında sorun olabilme ihtimali vardır.
Arıza durumlarında net teşhis için sorunun yerinde görülmesi gerekir. Bu yüzden servis çağırmanız gerekiyor.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder