3 Mart 2020 Salı

2.El Kombilerin Dezavantajları Nelerdir?


Bir ürün sıfır olarak alınırsa her zaman daha az sorun yaşanır düşüncesi vardır. Bu düşüncede insanlar haksız da sayılmaz. 2.el bir ürün ne olursa olsun başkası veya başkaları tarafından kullanılmış bir üründür ve sıfır bir ürün kadar güven vermez. Bu makalemizde de merak edenler için 2.El kombilerin dezavantajları hakkında bilgi aktaracağız.

2.El Kombilerin Dezavantajları

  • ·       Garanti Süresi Azdır.

Alacağınız sıfır bir kombiye sunulan garanti minimum 2 yıldır. Maksimum süre 7 yıla kadar da çıkabilmektedir. Bu durum marka modellere göre değişmektedir. Ancak 2.el bir kombiye sunulan garanti en fazla 1 yıl kadardır. Hatta bu süre 3 ay, 6 ay da olabilmektedir. 2.el kombiler bu özellikleri ile sıfır kombilere nazaran dezavantaj sağlayabilmektedir.
  • ·       Büyük Masraflar Çıkarabilir.

Sonuçta 2.el de olsa satın alacağınız ürünün kullanılır durumda olup olmadığını bilmiyorsunuz. Yani bir arızası var mı? Arızası varsa masrafı yüksek mi? Neden satışa sunuluyor? Bu soruların yanıtını bilmeniz gerekir. Kombi 4-5 yıllık da olsa büyük arızası varsa bu büyük masraflar demektir. Örneğin 2.el bir kombiyi 1.500 TL ye aldığınızı düşünelim. Kombiyi monte ettirdiniz, ancak kombi arızalı olduğu için çalışabilir raporu verilmiyor. Doğalgaz firması da bu çalışabilir raporunu görmeden gazı açmıyor. Ne yapacaksınız? Mecburen arızasını gidermeniz gerekir. Satın aldığınız yer de özellikle güvenilir bir servis veya firma değilse, ulaşamıyorsanız, muhatap olacak kimse yoksa, en önemlisi de garanti verilmediyse arıza masrafını karşılamak zorunda kalırsınız. Bu masraf bir de 2.el kombiyi satın aldığınız fiyata yakınsa sıfır kombi almak daha mantıklı değil midir? Bu yüzden alacaksanız da iyice sorup soruşturduktan sonra karar verin. Başım hiç ağrımasın diyorsanız da biraz daha bütçenizi zorlayarak sıfır kombi satın alın.
  • ·       Çok Çabuk Arızalanabilir.

Bir ürünü 2.el olarak satın alıyorsanız o ürün ilk sahibinden bile olsa daha öncesinden kullanılmış demektir. Adından da anlaşılacağı üzere 2.eldir. Sıfır kombilerde parçalar yenidir, ürün yenidir ve arıza oluşturma riski düşüktür. Belki ileriki dönemlerde arızalanabilir, belki de uzun süre sorunsuz kullanırsınız. Ancak 2.el kombiler daha çabuk arızalanabilir. Bir kere baştan kombinin neden satılmak istediğini öğrenmelisiniz. Sahibi neden satmış ya da neden satmak istiyor? Sık sık arızalanması sebebiyle sattıysa veya satacaksa hiç almayın. Bu büyük bir dezavantajdır. 2.el kombiler daha sık arıza yapabileceği için çok zorunlu kalınmadığı sürece tercih edilmemelidir.
  • ·       Arızalandığında Muhatap Bulunamayabilir.

2.el kombiyi diyelim ki bi tanıdık veya akrabanızdan aldınız. Bu durumda tanıdığınız ve akrabanız size garanti veremez. Kombi arızası yüksek masraflar çıkarırsa da sıfır kombi almışçasına ödemeler yapmak durumunda kalabilirsiniz. 2.el kombiyi bir servis veya firmadan aldıysanız o firmaya sadece güvenmelisiniz ki bu devirde güvenilir yerleri bulmak çok zor. Olur da satın aldığınız yerde bir muhatap bulamadıysanız yine masrafı karşılamak zorunda kalırsınız. (bu konuda sorun yaşamamak için kombitamircisi.com.tr sitesine güvenebilir 2.el kombi satın alabilirsiniz) Muhatap bulsanız da arıza onarımı için gelmeyebilir, sürekli erteleyebilir, gelse bile bu arıza garantiye girmiyor ücretli müdahale edilir gibi bilgiler aktarabilir. Kısacası yine büyük sorunlar yaşamanıza neden olabilir.
  • ·       Beklentinizi Karşılamayabilir.

Sonuçta kombilerin daire büyüklüğüne uygun şekilde kapasite çeşitleri vardır. Elinize düşen, uygun gördüğünüz, arızası olmayan, az kullanılmış ve sorunsuz gibi görünen kombiler size cazip gelebilir. Değerlendirmek amacı ile satın almak isteyebilirsiniz. Ancak unutmamanız gerekir ki kombiler bir beyaz eşya ürünü yani buzdolabı gibi her ortamda isteğinize bağlı kullanabileceğiniz bir ürün değildir. Kombilerde ısıtma ve sıcak su kapasiteleri vardır. Seçim yapacağınız ya da satın alacağınız 2.el kombi eğer dairenize kapasite açısından düşük kalırsa bu durumda beklentinize yanıt alamazsınız. Yani kombi gücü yetersiz olduğu için uzakta kalan petekleri ısıtmayabilir, yine uzakta olan musluğa sıcak su gönderemeyebilir. Bu durumları göz önünde bulundurarak bir seçim yapabilir veya bu gibi sorunlarla hiç uğraşmamak için daireniz için proje çizdirebilir ve sıfır kombi tedarik edebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder